Kā nodrošināt, lai sirds būtu vesela

25 October 2019, rakstu sagatavojusi Dzidra Drabe

Visā pasaulē slimību un tās izraisīto nāves gadījumu skaita ziņā pirmo vietu ieņem sirds un asinsvadu slimības. Latvija šai ziņā ieņem vienu no pirmajām vietām. Mirstība ar sirds un asinsvadu slimībām Latvijā ir ļoti augsta, un kardioloģiskās saslimšanas ir galvenais iedzīvotāju nāves cēlonis. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem gadā ar sirds un asinsvadu slimībām Latvijā mirst ap 16 000 cilvēku. Sirds slimības ir galvenais nāves cēlonis visus pēdējos gadus un, visticamāk, tāds būs arī turpmākos gadus. Latvijā ar sirds un asinsvadu slimībām slimo un ar tām mirst arī gados jauni cilvēki. Šo slimību vidū ir infarkts, hroniska sirds išēmiska slimība, cerebrovaskulāras slimības, kur ir viens izteikts līderis - insults, kura dēļ gadā mirst ap pieciem tūkstošiem pacientu.

Sirds un asinsvadu slimības ir tās, kuru dēļ cilvēki visvairāk ārstējas slimnīcā - 65 460 2016. gadā, no viņiem 14 512 ar cerebrovaskulāru slimību, kas galvenokārt bijis insults.

Otro vietu ieņem audzēji, kas 2016. gadā bija nāves cēlonis 6031 cilvēkam. Trešais ir ārējie nāves cēloņi.

Saslimšanai un augstajam mirstības procentam ir ļoti cieša saistība ar Latvijas iedzīvotāju dzīves paradumiem - smēķēšana, mazkustīgs dzīvesveids, neveselīga pārtika, toksisku vielu uzņemšana gan ar pārtiku, gan no apkārtējās vides.

Uzturā izmantotā pārtika vairs nesatur visus vajadzīgos vitamīnus un minerālvielas, tāpat no gremošanas sistēmas neuzsūcas organismam vajadzīgās vielas, jo ar dzīves tempa paātrināšanos netiek pievērsta vajadzīgā uzmanība ēdiena kvalitātei.

Diemžēl pētījumi apliecina, ka paradumi nemainās tik strauji, kā būtu vēlams. Cilvēki ļoti lēnu sāk apzināties, ka viņu un viņu bērnu dzīvi lielā mērā ietekmē uzņemto barības vielu kvalitāte. Fiziskās aktivitātes nepieaug, jo mainās dzīvesveids, vairāk laika cilvēki pavada pie datora, telefona.

Visi šie riska faktori attiecas arī uz bērniem - 25 procentiem septiņgadnieku ir liekais svars! Kāda būs viņu sirds veselība, ja nekas nemainīsies? Jo ātrāk cilvēki sāks rūpēties par savas sirds un asinsvadu veselību, jo viņu dzīve būs kvalitatīvāka un tās ilgums pagarināsies.

Sirds muskulis

Sirds ir dobs, muskuļains orgāns, kas cilvēkiem sastāv no četrām kamerām: diviem priekškambariem un diviem kambariem, un atrodas starp plaušām. Ar garenisku šķērssienu sirds ir sadalīta divās daļās: labajā un kreisajā. Lai gan sirds darbojas kā viens vesels, viena tās puse sūknē asinis uz plaušām (mazais asinsrites loks), bet otra pa visu ķermeni līdz pašām attālākajām šūnām, orgāniem (lielais asinsrites loks).


Lielais asinsrites loks sākas no kreisā sirds kambara un beidzas labajā priekškambarī. Sirdij saraujoties (kontrahējoties), ar skābekli bagātās arteriālās asinis no kreisā kambara ieplūst aortā. No tās asinis pāriet artērijās, tad arteriolās un kapilāros. Caur kapilāru sienām asinis audu šūnām atdod skābekli un barības vielas (tiek pabarots arī pats sirds muskulis), bet uzņem ogļskābo gāzi un dažādus vielu maiņas produktus. Kapilāros arteriālās asinis pārvēršas venozajās asinīs.

Venozās asinis no kapilāriem nonāk venulās, tad sīkajās vēnās un beigās pāriet kraniālajā un kaudālajā dobajā vēnā. No abām dobajām vēnām asinis ieplūst labajā priekškambarī.


Mazais asinsrites loks sākas labajā sirds kambarī beidzas kreisajā priekškambarī. Venozās asinis no labā sirds kambara nonāk plaušu artērijā un pēc tam plaušu alveolu kapilāros. Plaušu kapilāros venozās asinis atdod ogļskābo gāzi, uzņem skābekli pārvēršas arteriālajās asinīs. Tās pa plaušu vēnām ieplūst kreisajā sirds priekškambarī. Priekškambarim kontrahējoties asinis ieplūst kambarī. Mazajā asinsrites lokā pretēji lielajam asinsrites lokam pa artērijām plūst venozās, bet pa vēnām arteriālās asinis.


Kad asinis izplūst no sirds, augsta spiediena vilnis izplatās pa artērijām. Artērijas mazliet izplešas un tad atkal sašaurinās. To mēs pazīstam kā pulsu.

Ja sirds muskulis ir vesels un spēcīgs asinis sasniegs visas organisma šūnas. Tikpat svarīgi, lai asinsvadi būtu elastīgi un nekur neveidotos aizsprostojumi, kas var rastie no dažādu sāļu nogulsnēšanās uz asinsvadu sieniņām, trombu veidošanās.

Vēl ļoti svarīgs faktors, lai sirds strādātu ritmiski un regulāri ir nodrošināt sirds nervu vadāmību. Svarīgi, lai būtu vajadzīgie mikroelementi sāļu-elektrolītu līdzsvara uzturēšanai.

Vidēji gara mūža laikā sirds saraujas vairāk nekā divus miljardus reižu un pārsūknē apmēram 10 tonnas asiņu. Asinis tiek sūknētas pa asinsvadiem, kas caurvij visu ķermeni, nodrošinot šūnu dzīvības procesus. Lielākie asinsvadi ir resnāki nekā pirksts, bet mazākie tik tievi, ka tos var saskatīt tikai mikroskopā. Šādi ar asinīm tiek nodrošinātas apmēram 75 triljoni šūnu.

Redzams, ka sirds veic smagu darbu katru dienu un regulāri jānodrošina, lai visas vajadzīgās vielas organismam būtu pieejamas.


Tāpēc ir tik svarīgi rūpēties par sirds un asinsvadu veselību. Vispirms jau jāsāk ar veselīgu dzīvesveidu. Jāizslēdz smēķēšana, jāveic fiziskas aktivitātes katru dienu nepārspīlējot, bet arī pietiekošā daudzumā. Jāievēro dienas režīms, sevišķi svarīgi bērniem. Jāsāk ēst veselīgi, papildinot savu ikdienas ēdienkarti ar nepieciešamajām vielām, vitamīniem, minerālvielām, jānodrošina sāļu-elektrolītu līdzsvars. Coral Club piedāvā slavenu kardiologu Krievijas zinātņu doktoru Olgas u Vladimira Podhomutņikovu izstrādātu sirds un asinsvadu veselības nodrošināšanai domātu nutrifikantu komplektu C-Pack. Šeit iekļauti galvenie produkti bez kuriem nav iedomājama vesela sirds un asinsrite. Tie ir:

  • PentoKan elektrolītu līdzsvara nodrošināšanai,
  • Coral Taurīns sirds muskuļa stiprināšanai,
  • Coenzyme Q10 augstam enerģijas līmenim šūnās, arī sirds muskuļa šūnās,
  • Coral Magnesium labas sirds vadāmības, sirdsritma uzturēš


Kā iegādāties Coral Club produktus?

Produkcijas iegāde iespējama reģistrējoties Coral Club mājas lapā. Izvēlieties vienu no mūsu ekspertiem/veselības treneriem, noklikšķinot uz linka zem konkrētā speciālista apraksta.Izvēlēties ekspertu!

Papildus Jūs iegūsiet:

  • Pastāvīgu 20% atlaidi uz visiem Coral Club produktiem;
  • Savu personīgo Coral Club konsultantu/nutriciologu, ar ko varēsiet sazināties gan telefoniski, gan e-pastā, lai saņemtu padziļinātu un pielāgotu konsultāciju katram Jūsu ģimenes loceklim.

NB!

  • Reģistrējoties mājas lapā, lūdzu saglabājiet Kluba numuru (parasti septiņciparu skaitlis), kas garantēs atlaidi;
  • Ja esat jau reģistrējies Coral Club, izmantojiet esošās pieejas.
C-Pack_EU_600px