Lecitīns

15 January 2020, sagatavoja Kristīne Viļuma

Lecitīnam ir nenovērtējama loma cilvēka veselībā. Tas ir visu cilvēka organisma šūnu apvalku (membrānu) pamatā. Lecitīns ir nepieciešams organismam kā celtniecības materiāls bojāto šūnu atjaunošanai un “remontam”. Par šo vielu var teikt – tai ir 101 pielietojums un tā ir praktiski neaizvietojama tūkstošiem dzīvības procesos, kas norit mūsu ķermenī.


Kādi produkti satur lecitīnu?

 • olas (jo oranžāks olas dzeltenums, jo vairāk lecitīna)
 • saulespuķu sēklas
 • pupiņas, zirņi
 • zemesrieksti (bet vairums ir ģenētiski modificēti)
 • kukurūza
 • puķukāposti
 • spināti
 • ikri
 • alus raugs
 • tofu siers
 • saldais krējums
 • mātes piens (govs piens nesatur lecitīnu)

Augu izcelsmes lecitīns ir daudz vērtīgāks par dzīvnieku izcelsmes lecitīnu. Svarīgi – pats organisms lecitīnu nesintezē, tas ir jāuzņem ar pārtiku vai uztura bagātinātājiem.

Bet vai spējam šos produktus uzņemt pietiekami daudz? Lai saņemtu pietiekamu devu lecitīna, pieaugušam cilvēkam būtu katru dienu jāapēd 12 olas.


Šūnas. Var iedomāties, ka šūnai ir daudz mazas durvis, kas atveras un aizveras, lai ielaistu barības vielas un izlaistu atkritumproduktus. Lecitīns nodrošina normālu metabolismu - šūnu iekšējos vielmaiņas apmaiņas procesus. Ja trūkst lecitīna, šīs durvis būs ierūsējušas un nevērsies. Turklāt ja nepietiek lecitīna, eritrocītu dzīves ilgums samazinās. Parasti eritrocīti dzīvo 90-120 dienas.

Enerģija. Lecitīns nodrošina tauku aizvadi līdz mitohondrijiem šūnu iekšpusē. Bet mitohondriji ražo ATF – tā ir galvenā elektrostacija, kas dod organismam enerģiju. Kaulu – muskuļu sistēma. Fosfolipīds – nodrošina organismu ar enerģiju. Laba atjaunošanās pēc traumām, smadzeņu satricinājumiem, sporta treniņiem.

Darbspējas. Lecitīna galvenās sastāvdaļas – holīns un inozitols – ir vitāli svarīgi galvas smadzeņu pilnvērtīgai darbībai. Holīns atbild par muskuļu saraušanās koordināciju, intelektuālu darbību, darbaspēju, radošo aktivitāti, sekmē operatīvās atmiņas formēšanu un saglabāšanu. Inozitols labvēlīgi ietekmē garastāvokli, uzvedību, telpisko orientāciju, tam piemīt nomierinošās īpašības, tas arī mazina nervozitāti un pakļautību stresam.

Imunitāte. Šai vielai ir nozīmīga loma organisma imūnajā aizsardzībā. Lecitīns atjauno mūsu sargu – limfocītu un makrofāgu – funkcijas, kā arī paaugstina spējas pretoties slimībām, pateicoties antivielu izstrādes veicināšanai un fagocītu aktivitātes un augšanas stimulācijai.

Reproduktīvā sistēma. Tas ir viens no reproduktīvās funkcijas aktivatoriem. Lecitīns ir īpaši svarīgs bērnu attīstībai, kā arī jaundzimušo attīstībai, lecitīns labvēlīgi ietekmē mazuļa intelektuālo spēju attīstību nākotnē. Tas stiprina un atjauno atmiņu, uzlabo uztveres spējas bērniem, īpaši tiem, kam grūti padodas mācības.

Nervi. Tas ir viens no fosforskābes avotiem. Lecitīns ir galvenais nervu šūnu aizsargapvalka mielīna komponents. Mielīns ir nervu šķiedru aizsargslānis, tā galvenā funkcija — nodrošināt ātru impulsu pārvadi pa nervu šķiedrām. Galvas smadzenes aptverošie un izolējošie audi, mugurkauls un tūkstošiem kilometru garie nervi, par 66% sastāv no lecitīna. 30% muguras smadzeņu, 17% perifērā nervu sistēma, 65 tūkstoši nervu vadu izolācijas ir no lecitīna. Tātad kopumā lecitīns atbalsta smadzeņu aktivitāti. Lecitīns piedalās neiromediatoru jeb neirotransmiteru darbībā. Tās ir aktīvās vielas, kuras realizē nervu šūnu elektroķīmisko impulsu, piemēram, uz muskuļiem. Lietojot lecitīnu šie procesi noritēs normāli. Alcheimera un Parkinsona slimība un izkaisītā skleroze (jo sairst mielīna apvalks) būs retāk. Piemēram, ja ir nervozi un kaprīci bērni – nepieciešams lecitīns. Ar gadiem lecitīna daudzums samazinās. Tā trūkums rada mielīna apvalku izdilšanu, nervu sistēmas darbības traucējumus, parādās sapīkums, hroniska noguruma sindroms, smadzeņu darbības izsīkums. Ietekmē gan centrālo, gan perifēro nervu sistēmu.

Antioksidants. Tas pasargā ādu no brīvajiem radikāļiem. Tas uzlabo barošanas un detoksikācijas procesus, aktivē lipīdu apmaiņu, stimulē jaunu šūnu veidošanos un bojāto šūnu atjaunošanās procesus.

Aknas un tauku sašķelšana. 65% no visa ķermeņa lecitīna atrodas aknās. Tas palīdz aknām attīrīties. Lecitīns aktīvi piedalās tauku vielmaiņas regulācijā, sašķeļot taukus līdz vienkāršām taukskābēm. Tāpēc lecitīna klātbūtnē lipīdi ātrāk pamet aknas un nonāk tauku depo un orgānos. Turklāt, lecitīna lietošana veicina alkohola, nikotīna, zāļu un narkotiku, pārtikas konservantu un krāsvielu toksiskās iedarbības izraisīta aknu šūnu bojājuma samazināšanos un aknu šūnu atjaunošanās procesa paātrināšanu. Tā lietošana veicina organisma atbrīvošanos no tiem un kopumā pasargā aknas no toksīnu iedarbības. Lecitīns nepieciešams arī lai izdalītos žults – gremošanas sula, ko izdala aknas. Žults sastāvā nav gremošanas fermentu, bet tajā esošās vielas nodrošina taukvielu un taukos šķīstošo vielu šķīdināšanu un uzsūkšanos fermentu iedarbības rezultātā. Ja trūkst lecitīns, var veidoties žultsakmeņi.

Sirds un asinis. Pietiekams šīs vērtīgās vielas saturs uzturā sekmē holesterīna līmeņa samazināšanos asinīs, uzlabo asins cirkulāciju un orgānu asinsapgādi. Mazina sirds saraušanās frekvenci, samazina asinsvadu sieniņu tonusu, tātad var ietekmēt asinsspiedienu. Regulē arteriālo spiedienu. Palīdz uzturēt tīrus mazos kapilārus. Nepieciešams gan eritrocītiem, gan trombocītiem, gan leikocītiem. Aizkavē holesterīna un citu tauku uzkrāšanos uz artēriju sieniņām. Ar sirds nepietiekamību, išēmisko slimību, ja ir infarkta risks – vajag lecitīnu. L-Karnitīns (aminoskābe ļoti svarīga, kas dod enerģiju muskuļiem, padara tos elastīgus – svarīgākais sirds muskulis). Ja ir lecitīna deficīts, tad var veidoties anēmija jeb dzelzs trūkums.

Āda. Ādas stāvoklis atkarīgs no šūnu veselības un bojājumiem. Tā kā lecitīns nodrošina spēcīgu šūnu membrānu, tas ietekmē arī ādas stāvokli. Izlīdzina ādu, novērš mazās grumbas, āda kļūst tvirta, noņem lieko taukainību. Iekaisuma procesi – bionefrīts un ciscīts, kā arī psoriāze, neirodermīts, ekzēma, akne – visos gadījumos uzlabos stāvokli lecitīns.

Reproduktīvā sistēma. Nodrošina normālu tās darbību. Samazina toksikozi grūtniecības laikā, pirms dzemdībām ieteicams, lai būtu elastīgi audi un vieglāk dzemdēt. Miomas, endometriozes, adenomas – lēnām izšķīdinās. Pagarina sievietēm mēnešreižu laiku... ilgāk turpinās. Interesanti, ka bērnam mātes miesās asinīs ir 14 reižu vairāk lecitīna nekā mātē. Pēc tam to saņem ar mātes pienu.

Elpošana. Lecitīnam liela nozīme surfaktantu darbībā - tas nodrošina skābekļa apmaiņu ar asinīm.

Endokrīnā sistēma. A, D, E, K vitamīni – lecitīns svarīgs, lai šie taukos šķīstošie vitamīni uzsūktos. Lai normāli veidotos hormoni. Ja cilvēks uzņem hormonus ārēji, bet nebūs lecitīna, tad tie neuzsūksies. Arī diabētiķiem nepieciešams lecitīns. Arī cukura līmenis varētu sakārtoties.

Ēstgriba un svars. Ja lieto uzturā pietiekami daudz lecitīna, tad samazinās kāre uz saldumiem un ir vieglāk nomest svaru, jo organisms pabarojas šūnu līmenī.

Redze. Ja ir paaugstināta jutība uz gaismu, tiki, kataraktas, apsaldēts trīszaru nervs – jālieto lecitīns.


“Coral Lecithin”

Sastāvs: Šķidrais sojas lecitīns 1200 mg.

Kā iegādāties Coral Club produktus?

Produkcijas iegāde iespējama reģistrējoties Coral Club mājas lapā. Izvēlieties vienu no mūsu ekspertiem/veselības treneriem, noklikšķinot uz linka zem konkrētā speciālista apraksta. Izvēlēties ekspertu!

Papildus Jūs iegūsiet:

 • Pastāvīgu 20% atlaidi uz visiem Coral Club produktiem;
 • Savu personīgo Coral Club konsultantu/nutriciologu, ar ko varēsiet sazināties gan telefoniski, gan e-pastā, lai saņemtu padziļinātu un pielāgotu konsultāciju katram Jūsu ģimenes loceklim.

NB!

 • Reģistrējoties mājas lapā, lūdzu saglabājiet Kluba numuru (parasti septiņciparu skaitlis), kas garantēs atlaidi;
 • Ja esat jau reģistrējies Coral Club, izmantojiet esošās pieejas.
Lecithin